Power Pump
Spalonych kalorii
Czas
Stopień trudności
Idea zajęć Power Pump powstała w Nowej Zelandii w latach 90-tych. Wymyślili ją członkowie grupy Les Mills. Bardzo szybko koncepcja ćwiczeń ze sztangą upowszechniła się na świecie, również w Europie. W Polsce zajęcia pojawiły się m.in. dzięki Ince Szymański, która wprowadziła i rozpropagowała swój autorski program oparty na pomyśle Les Mills, a nazwała go Magic Bar ®. Zajęcia te funkcjonują także pod nazwą body pump.
Są to zajęcia prowadzone w grupie, przez instruktora, na których wykorzystuje się sztangi, często stepy lub inne przybory do ćwiczeń. Ćwiczenia wykonywane na zajęciach, to ćwiczenia znane z siłowni: martwy ciąg, squat, wyciskanie francuskie itp.Ćwiczenia wykonywane są do muzyki, z reguły jeden utwór przeznaczony jest na jedną grupę mięśni. Ćwiczenia są tak dobrane, aby w trakcie zajęć wzmocnić wszystkie podstawowe grupy mięśniowe. Jest to trening kompleksowy, ogólnorozwojowy. Na zajęciach stosuje się obciążenia od 800 g do 23 kg, w zależności od zaawansowania uczestnika zajęć oraz ćwiczonej grupy mięśni.
Zakres obciążeń dobiera się indywidualnie, dzięki czemu na zajęciach mogą ćwiczyć równocześnie osoby początkujące i zaawansowane. Charakterystyczne dla tej koncepcji ćwiczeń jest to, że choreografia na zajęciach jest zawsze taka sama, łącznie z muzyką. Dzięki temu instruktor ma czas, aby poprawiać ćwiczących oraz pomóc tym, którzy są pierwszy raz, a ćwiczący z zajęć na zajęcia wykonują ćwiczenia poprawniej i dokładniej, dzięki czemu wzrasta efektywność.
Pod względem fizjologicznym zajęcia mają charakter siłowo-wytrzymałościowy. Charakteryzują się tym, że w produkcji energii udział mają i procesy tlenowe i beztlenowe. Dzięki temu spalanie tkanki tłuszczowej jest wyższe niż na siłowni, a jednocześnie poprawia się wydolność. Trening pod względem fizjologicznym przypomina trening interwałowy, przerwy pomiędzy ćwiczeniami nie pozwalają na pełen odpoczynek, jednocześnie obciążenia nie są tak duże, aby doprowadzić do pełnego zakwaszenia mięśni, dzięki czemu wysiłek może trwać 60 minut.
Głównym celem zajęć jest:
-poprawa wydolności,
-wzrost wytrzymałości i siły mięśniowej ale bez ich przyrostu,
-spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki temu mięśnie uzyskują tzw. definicję, rzeźbę.
-przeciwdziałanie osteoporozie.
Na zajęciach tych może ćwiczyć każdy. Indywidualny dobór obciążeń oraz kontrola instruktora dopuszcza udział w zajęciach nawet osób zupełnie początkujących. Wiek i płeć tez nie ma znaczenia. Zajęcia te mogą być alternatywą dla siłowni. Polecane są tym osobom, które ćwiczą w celu utraty tkanki tłuszczowej, poprawy proporcji sylwetki i uzyskania ogólnej sprawności. Nie są odpowiednie dla tych, którzy chcą rozbudować masę mięśniową. Ci powinni pozostać przy klasycznych ćwiczeniach siłowych