Body Shape

350

Spalonych kalorii

50 minut

Czas

1:dla wszystkich

Stopień trudności

Zajęcia body shape, nazywane niekiedy w grafikach klubów body sculp, body styling lub w skrócie po prosu BS, to kompleksowy zestaw ćwiczeń wzmacniających. W czasie lekcji wykorzystuje się takie przybory jak, min.: stepy, ciężarki czy gumy. Niezbyt szybkie tempo sprzyja koncentracji na technice, bezpieczeństwie i dokładności wykonywanych ćwiczeń.

 

Dla kogo BS?

W klubach fitness przyjmuje się, że zajęcia BS przeznaczone są dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Niewielka intensywność i nieskomplikowany pod względem koordynacyjnym zestaw ćwiczeń, pozwalają uczestniczyć w nich wszystkim, bez względu na wiek, płeć i wydolność fizyczną. BS zalecany jest osobom początkującym. Umiarkowane tempo, regulowany dobór obciążenia pozwalają ćwiczyć każdemu. Podczas BS można poznać podstawowe kroki aerobowe oraz technikę ćwiczeń wzmacniających. To także dobry wprowadzający trening dla tych, którzy po raz pierwszy wybierają się na siłownię.

 

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia body shape, jak każda lekcja aerobiku, rozpoczynają się rozgrzewką. Składają się na nią podstawowe kroki, połączone w proste sekwencje. W ten sposób przygotowujemy organizm do czekającej go pracy. Po 10 –12 minutowej rozgrzewce przystępujemy do ćwiczeń wzmacniających. Zaczynamy od pozycji wysokich. Od instruktora zależy dobór ćwiczeń i przyborów. Następnie przechodzimy do ćwiczeń wzmacniających na macie. Zajęcia kończą się rozciąganiem mięśni zaangażowanych podczas treningu.

 

Nie tak łatwo zostać mięśniakiem

Największym mitem dotyczącym zajęć body shape jest obawa wielu kobiet, iż po treningu z obciążeniem nabiorą masy i wyglądu kulturystki. Tymczasem droga do wzrostu masy mięśniowej wcale nie jest taka prosta. By wyglądać jak Arnold Schwarzenegger, trzeba godzinami ćwiczyć w siłowni, stosować odpowiednią dietę oraz suplementację. Wyrobienie „wielkich mięśni” to szczególnie trudne zadanie w przypadku kobiet. Panie posiadają znacznie mniej hormonów odpowiedzialnych za procesy anaboliczne – Uczestnicząc w zajęciach typu BS, wzmacniasz mięśnie, ale ich nie powiększasz, ani nie pogrubiasz. BS to trening wytrzymałościowy. Pracuje się na nim metodą niewielkich obciążeń, lecz za to wielu powtórzeń. Inaczej niż w treningu siłowym, który charakteryzuje się małą ilością powtórzeń z wykorzystaniem znacznie większego obciążenia.