300

Spalonych kalorii

50 minut

Czas

dla wszystkich

Stopień trudności

ABT (Abdominal, Buttocks, Thighs) to zajęcia fitness nastawione na kształtowanie sylwetki, zwłaszcza dolnych partii ciała (brzuch, uda, pośladki). Ćwiczenia są średnio intensywne, opierają się na step aerobiku (prostym układzie choreograficznym wykonywanym na stepie) oraz stretchingu (rozciąganiu) w rytmie energetycznej muzyki klubowej.

Mimo że zajęcia mają za zadanie rzeźbić mięśnie brzucha, pośladków i ud, dzięki elementom stretchingu rozwijają mięśnie całego ciała. Plusy ABT to kształtowanie smukłej sylwetki, poprawa kondycji oraz elastyczności skóry. Udział w zajęciach może wziąć każdy.

Jeśli do tej pory nie miało się styczności ze stepem, na pierwszych zajęciach można się czuć odrobinę zagubionym. Układ na stepie jest komponowany przez prowadzącego zajęcia, który ćwiczy razem z uczestnikami. Układ jest prosty i nie trzeba się bać, że będziemy mieli problem z jego zapamiętaniem, opiera się bowiem na wielokrotnych powtórzeniach.

Początek układu to zazwyczaj prosty ruch (np. step touch, czyli krok w prawo, krok w lewo z rękami opartymi na biodrach), do którego dołączane są kolejne elementy – step touch z podniesieniem rąk, knee up (kolano w górę) czy kick (kopnięcie). W razie wątpliwości, o jaki krok chodzi, zawsze można spojrzeć w lustro lub na osobę ćwiczącą obok.

Na koniec wykonywane jest powtórzenie całej choreografii, której uczestnicy zajęć zdążyli się nauczyć na zajęciach. Każde zajęcia to trochę inna choreografia – zdarza się, że prowadzący dołącza do układu na stepie np. kroki taneczne. Zdarzyło mi się być na zajęciach, w których pojawiały się elementy salsy. Jest to doskonała propozycja fitness dla tych, którzy narzekają na swoją pamięć ruchową i mają problemy z zapamiętaniem układów tanecznych. Step łatwo bowiem opanować, co może przynieść sporą satysfakcję.

Step, czyli podest, który w trakcie wykonywania układu okrąża się, wchodzi na niego lub z niego schodzi, służy jako doskonałe narzędzie do rozciągania mięśni dolnych partii ciała. Dobrze wykonane ćwiczenia to duża dawka psychicznej energii i pozytywnego, fizycznego zmęczenia.