400

Spalonych kalorii

50 minut

Czas

dla wszystkich

Stopień trudności

TBC (ang. Total Body Conditioning)  jest treningiem ogólnorozwojowym i kompleksowym, który skupia się na ćwiczeniach mięśni wszystkich partii ciała od ramion poprzez linię biustu, brzuch i uda aż do pośladków. Ogólnie zajęcia zawierają dwie grupy ćwiczeń: siłowe, które pozwalają wyrzeźbić mięśnie oraz aerobowe, które zapewniają spalanie tkanki tłuszczowej. Trening wpływa również korzystnie na zwiększenie wydolności fizycznej organizmu, a także wzmocnienie siły mięśni. 

Zajęcia odbywają się w rytm szybkiej muzyki dyskotekowej. Układ ćwiczeń jest stosunkowo łatwy i nie zawiera żadnych ryzykownych ewolucji, dzięki czemu możliwość kontuzji jest minimalna. Dlatego zajęcia te należą do bezpiecznych. Nie jest wymagane również szczególne przygotowanie. Z tego powodu można je polecić osobom początkującym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem. Chociaż ze względu na kompleksowy trening bardzo często uczestniczą w nich również osoby średniozaawansowane lub zaawansowane. Formuła zajęć pozwala przygotować organizm do bardziej intensywnych treningów. Po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń TBC można przejść do bardziej zaawansowanych treningów, które wymagają większej sprawności fizycznej. Instruktorzy fitnessu podkreślają, że zajęcia te przeznaczone są dla wszystkich osób, którym zależy na dobrym samopoczuciu i świetnym wyglądzie całego ciała. Dodają również przy okazji, że fitness to nie tylko treningi, ale sposób na prowadzenie zdrowego trybu życia.

Efektywność treningu zawiera się w wielokrotnym powtarzaniu zestawu ćwiczeń. Dlatego w początkowym etapie należy szczególną uwagę zwracać na poprawność i technikę wykonywanych ćwiczeń. W skład zajęć wchodzą proste układy choreograficzne oraz ćwiczenia z wykorzystaniem różnych przyborów.

Typowe zajęcia TBC trwają 60 minut i składają się z kilkuminutowej rozgrzewki w formie tanecznego aerobiku, który przygotowuje organizm do głównej części ćwiczeń. Odpowiednio dobrana rozgrzewka nie tylko zwiększa efektywność treningów, ale przede wszystkim pozwala uniknąć kontuzji. Na główną część zajęć składają się bardzo zróżnicowane ćwiczenia ze względu na trening mięśni wielu partii ciała. Często przy statycznych ćwiczeniach siłowych wykorzystuje się przybory, takie jak piłki, ciężarki, gumy, step czy ekspander. Po nich następuje seria ćwiczeń na macie w pozycjach niskich, które pozwalają odciążyć kręgosłup. Podczas zajęć wykonywany jest kompleksowy zestaw treningowy, który obejmuje wszystkie partie mięśniowe ciała. Na zakończenie zajęć zazwyczaj stosuje się stretching, czyli ćwiczenia rozluźniające, rozciągające mięśnie i działające relaksująco.